Daha iyi kullanıcı deneyimi için lütfen telefonunuzu dik konuma getirin

Yeşim Özsoy
Yazar, Yönetmen & Oyuncu - GalataPerform Genel Sanat Yönetmeni

Yazar, yönetmen, oyuncu, GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi alırken katıldığı Stüdyo Oyuncuları‘nda önce öğrenci sonra eğitmen ve oyuncu olarak devam etti. Chicago’da Northwestern Üniversitesi‘nden yüksek lisansla mezun oldu. 2003te Galata Kuledibi’nde GalataPerform adında bir performans mekanı kurdu. 2004-2020 arasında oyunlara, performanslara, projelere, etkinlik ve festivallere ev sahipliği yaptı. Bu projelerden Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi halen devam eden ve uluslar arası bir yapıya sahip oyun yazarlığı alanında öncü bir projedir. 

2001’den beri kendi yazdığı oyunları yönetti, sahneledi. Oyunları İtalyanca, Fransızca, Almanca, Katalanca ve İngilizce’ye çevrilmiş, Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli festivallerde sahnelenmiş, ödüller almıştır.  2018’de yazıp yönetip sahnelediği Yüz Yılın Evi adlı oyunu, Almanya’nın Maxim Gorki Tiyatrosu ve İsviçre’deki Theatre Neumarkt ile ortak yapımdır. Oyun, 2019’da The Guardian gazetesinde “mutlaka seyredilmesi gereken ilk 10 oyun” arasına girmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve Aydın Üniversitesinde farklı dönemlerde dersler vermiştir. Kurucusu olduğu Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyelerinde aktif olarak oyun yazarlığı, yaratıcı yazarlık, yaratıcılık ve yönetmenlik dersleri vermektedir. Halen, 2018 yılında kurulan Tiyatro Kooperatifi’nin Yönetim Kurulunda Başkan Yardımcısıdır.

 2020 senesinde pandemi koşullarında Goethe Institute International Covid Relief Fund desteğiyle GalataPerform’un Galata’daki mekanını kapatmış, YeniPerform adıyla Türkiye’nin ilk sanal tiyatro mekanını kurmuştur.

TÜM EĞİTMENLER